For en fantastisk dag med markering av 10 år og lansering av stafett for fremtiden, foredrag fra Marius Løken og bidragsytere fra Næringsforeningen i Kristiansandsregionen samt samtaler og innlegg fra personer som har bidratt og vært med Likestilt arbeidsliv fra starten av. Fylkesordfører i Agder, Arne Thomassen, løftet opp utfordringer for landsdelen; vi må jobbe med egne holdninger hvor vi må utfordre oss selv i hverdagen, vi må bli flinkere til å inkludere og se mangfoldet i samfunnet. Mange flytter etter etter kort botid på Sørlandet, det må vi endre på - vi må kunne ta vare på de som kommer. Vi må lyse ut alle ledige stillinger og ikke rekruttere fra eget nettverk og bekjentskaper. Viktigst er å gi folk en muligheter og ikke ekskludere.
Løftet opp nasjonalt.
Likestilt arbeidsliv har vokst fra ett prosjekt i Agder til å bli en ettertraktet nasjonal sertifisering - hvor sertifiseringen blant annet er prioritert som tiltak i i Strategi for Likestilling (2025 – 2030) og i St.meld. 7 om seksuell trakassering(2024–2025).
Marius Løken
Agder fk
Mange private virksomheter, kommuner, statsforvaltere og fylkeskommuner, Trøndelag, Vestland og Innlandet, er sertifisert eller under sertifisering.
Et langsiktig samarbeid med Næringsforeningen i Kristiansandsregionen
Likestilt arbeidsliv har helt siden oppstart samarbeidet med Næringsforeningen i Kristiansandsregionen. På markeringen deltok tidligere leder Anita S. Dietrichson og dagens administrerende direktør i Næringsforeningen i Kristiansand, Trond Martin Backer. Helle Mellingen, prosjektleder for oppstart av sertifiseringen tok tidlig kontakt med næringsforeningen for å drøfte tanker og innhold. Dette ble starten på ett et langsiktig samarbeid. Mellingen mener at dette var en en døråpner for arbeidet inn til næringslivet.
De virksomheter som lykkes har strategiske tiltak for mangfold, en kultur for inkludering og fokus på forebygging, sier leder for Likestilt arbeidsliv, Patricia Hartmann.
En stafett for fremtiden
Sammen med Næringsforeningen i Kristiansandsregionen laserte Likestilt arbeidsliv Stafett for fremtiden , der din virksomhet får muligheten til å bestille én eller flere av Likestilt arbeidslivs fire spesialtilpassede pakker. Disse er basert på sertifiseringens innsatsområder. Pakken inkluderer både et inspirerende foredrag og en praktisk workshop. Aktivitetene er designet for å øke bevisstheten om likestilling og skape en kultur for inkludering og mangfold på arbeidsplassen.
Som en attraktiv næringsregion er det viktig å ha likestilling og mangfold på plass, sier Trond Backer. Nå må vi sende stafettpinnen videre til resten av landet og våre næringslivs-regioner.